Samimi Sohbet Etmek


Samimi Sohbet Etmek

Samimi Bir Sohbet Yapmanın Altın Kuralları Nelerdir

Samimi sohbet yani içten ve candan sohbet etmek her insanın başarabileceği bir şey değil, ER insanın başaracağı bir beceridir. Öncelikle konuşmanız, tavırlarınız, jest ve mimikleriniz karşınızdaki insana ne kadar değer verdiğinizi gösterir. Eğer sözlerinizle samimi iseniz, kulağa da samimi geleceksiniz. Ancak samimiyetinizin kanıtı olarak göz teması ve jest de ekleyebilirsiniz. Kelimeleri akıllıca ve uygun bir şekilde söyleyin. Söyledikleriniz hakkında gerçekten emin olmaları için örnekler verin. Bir sonraki adım elbette sözlerinizi kanıtlamak.  Yani mesnetsiz, dayanaksız sözler söyleyip karşıdaki insanın güvenini kırmayın. Çünkü söylenen yalanlar eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Örneğin bir arkadaşınıza derede elinizle balık tutabildiğinizi söylediniz. Fakat bunu nasıl becerebildiğinizi doğru olarak anlatamazsanız, karşıdaki kişinin güveni sarsılabilir, hatta sizinle dalga bile geçebilir. Bunu ispatlamak için arkadaşınıza “Gel Bir Gün Beraber Gidelim, Sana Nasıl Elimle Balık Tuttuğumu Göstereyim” derseniz, karşıdaki kişi bu iddiaya olumlu bakabilir ve size inanabilir.

İnsanlarla Doğru Şekilde Nasıl İletişim Kurabilirim?

Yaşlı ya da genç olsun herhangi biriyle iletişim kurarken aklımızda tutmalıyız.

  • İnsanlarla kibarca konuşun ve anlayacakları uygun bir dil kullanın. Güzel bir sohbet ortamı yakalamaya çalışın.
  • İnsanlarla konuşurken elektronik cihazlar kullanmayın, örneğin konuşma esnasında zırt pırt telefonunuzla oynamayın.
  • Konuşurken insanların yüzlerine gözlerine bakın, karşıdaki kişi kendisine değer verildiğini anlasın, karşıdaki kişi ile konuşurken gözleriniz karşı apartmanın balkonundaki kızı kesmesin.
  • Mantıklı sorular sorun ve mantıklı cevaplarla yanıt verin
  • Konuşacağınız kişi bulunduğunuz yere geldiği zaman, hemen yerinizden kalkın ve koltuğunuza oturmasını teklif edin, bu bir nezaket kuralıdır.
  • Eğer oturarak konuşuyorsanız, düzgünce oturun bacak bacak üstüne atıp yayılmak sizin saygısız olduğunuz hissini verebilir. Hele ki büyükler karşısında asla bunu yapmayın.
  • Alaycı bir ses tonu kullanmayın, ağzınızı büzerek konuşmayın ve gülmeyin.
  • Konuşma esnasında ses tonunuzu ayarlayın, bağırarak konuşmayın ya da karşıdaki kişinin sizi duyamayacağı şekilde fısır fısır konuşmayın.
  • Bir şey söylemeden önce iyice düşünüp tartın, mütevazi olun, övünmeyin, eleştirmeyin.
  • Dünyanın en iyi hatibi, konuşmacısı olabilirsiniz, fakat beden dilinizi tam olarak kullanamıyorsanız anlattıklarınız havada kalacaktır.

Yazar: KaRa

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2020

Kategori: Chat

Görüntüleme: 34 Defa

Etiketler:

1 Yorumlar
Kızlarla Sohbet - Sohbet

[…] kadınlarla sohbet etmek konusunda daha iyi olmak istiyorsanız, nasıl dinleyeceğinizi öğrenmelisiniz. Güzel bir […]

Bir cevap bırakın.

Kategoriler