İslami Sohbet Sitesi


İslami Sohbet Sitesi

Yeni Nesil İslami Sohbet Sitesi Yayında

İslami Sohbet kelimesinde sizlere yardımcı olmak için bir proje başlattık. Gece Gündüz açık dini chat odalarından sizlere muhteşem dini sohbet Ziyafeti sunuyoruz. İslami sohbet kanallarımıza giriş yaparak 7/24 kesintisiz islami chat sohpet çet yapabilirsiniz. Sohbet odalarımızda kesintisiz dini sohbet yapmak için lütfen aşağıdaki resme tıklayınız.

Islami Sohbet
Islami Sohbet

İslami Sohbet Konuları

Bu yüzden herkes Allah’tan korkmalı, kendini uyarmalı, tövbesini iletmeli ve arzusunu yenmelidir. Çünkü ölümü ondan gizlenir, arzuları onu aldatır ve Şeytan ona gönderilir ve günahını güzelleştirir. Böylece işleyebilsin ve arzuları onu en ihmal edene kadar pişmanlığı ertelemesini ister. Yazık, hayatı kendisine karşı bir kanıt olacak ve kendi günlerini (günahtan geçti) onu cezalandırmaya itecek olan ihmalkar insan içindir.

Amellerin En Üstünü – İslami Sohbet

Sevdiğini Allah için sevmek, sevmediğini Allah için sevmemek çok karlı işlerdendir. Hadis-i Şerifte imanın en sağlam kulpu olarak vasıflandırılmıştır. Allah için sevgi, Allah için buğz imanın en sağlam kulpudur. İmanın tekabülünde en büyük amildir. Resul-i Ekrem S.A.V. Efendimiz hazretleri hadis-i şeriflerinde buyururdular. “Amellerin en üstünü Allah için sevmek, Allah için buğz etmektir.” İnsan bunu ayırdedemezse ne kadar ibadet ederse dalalettedir. Allah-u Teala ile arasında çok büyük bir uzaklık meydana gelir. Rahmet-i ilahiden kovulur. Kitabullahın hükmüne rıza gösermeyenleri dost edinmenin insanı İslam hututları dışına çıkaracağı bilinmelidir.

Enes b. Malik (r.A.) naklediyor:


“Allah Rasulü (s.A.S.)’nün Farisî bir komşusu vardı. Güzel çorba yapardı. Birgün Rasulüllah için çorba yaptı ve onu çağrı etti. Hz. Peygamber, yanında oturan Hz. Aişe’yi işaret ederek onun da gelmesini istedi. Adam “hayır” dedi. Bunun üzerine efendimiz daveti kabul etmedi. Adam çağrı için yeniden ulaştığında Hz. Peygamber yine Hz. Aişe’yi işaret etti. Adam yine “olmaz” deyince efendimiz davete katılmadı. Adam, üçüncü davetinde, Hz. Peygamber’in Hz. Aişe’yi tekrar işaret etmesi üzerine onun da gelmesini kabul etti. Bunun üzerine allah Rasulü ve Hz. Aişe beraber kalktılar ve adamın evine gittiler.” (Müslim, Eşribe, 19)


Hadisi açıklayan Nevevî, Hz. Peygamber’in davete Hz. Aişe’yle beraber gitmek istemesini eşinin aç olabileceği yada yanında eşi olduğu halde, yemeğe yalnız kendisinin çağrılmasını, adab-ı muaşeret, arkadaşlık hukuku ve meclis adabı açısında hoş görmemiş olabileceği; insanın Hz. Aişe’yi çağrı etmemesini de, çorbasının yeterli olmayabileceği ihtimaliyle izah etmiştir. (el-Minhâc, 13/209) Bu ihtimallerden ikincisinin daha makul olduğu görülmektedir. Çünkü, şayet Hz. Aişe aç ise ve o andaki açlığının giderilmesi komşusunun ikramına bağlı ise bu, bir acziyeti ve başkasının eline bakmayı ifade eder ki, bu, ne Hz. Peygamber ne de sevgili eşi için düşünülebilir.

Çağrı sahibi komşu da, Hz. Peygamber’i, kendi çorbasına muhtaç olduğundan çağırmadığına ve ısrarlı olduğu çağrı için de muhtemelen bir kişilik çorba hazırlamadığına göre, bu davranışının başka sebepleri olabilir. Bunlardan birisi muhtemelen, onun, çok sevmiş olduği ve önemsediği tanrı Rasulü’ne öncelik verme arzusudur. Organik sayılabilecek bu tutumun haricinde göz ardı edilemeyecek bir öteki ihtimal de, ataerkil bir topluluğun hanımı kocasıyla beraber düşünmeme alışkanlığından hareketle, o şahsın, Hz. Peygamber’i sadece olarak davet etmeyi uygun görmüş olmasıdır.
Burada önemli olan hiç şüphesiz, sevgili Peygamberimizin tutumudur. O, yanında eşi olması durumunda, tek başına kendisine meydana getirilen bir daveti doğru bulmamış, eşini rencide etmemek için işaretle verdiği mesaja komşusundan pozitif karşılık alamayınca da davete bir tek gitmek istememiştir.


Yazar: KaRa

Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2020

Kategori: Sohbet

Görüntüleme: 44 Defa

Etiketler:

8 Yorumlar
Son`Liman

Dünya Dua üzerine Kurulu Arkadaşlar ,Ona Kusur ,Yanlış ,Saygısızlık Olmaz ...Teşekkürler Paylaşım İçin.

PoLen

Şimdi chat caizmi hocam derim herkes sohbeti terkeder :))))) şaka bi yana sanal deyip herkes herkesin kalbini kırabiliyor herkes o kadar rahat ki sanki Allah görmüyor babannem hep ille edep ille edep unutmayalım burası bitecek ama eğer aldığımız ah varsa yine görüşecez ben bu dedikoduların hesabını nasi verecem şimdi onu düşündüm tövbe etsem olmaz etmesem olmaz seo beynimi yaktın hepnet.net gelin de bi istişare edelim :))))

Off`Line

Güzel ve anlamlı bir paylasim olmuş su günlerde özellikle Rabbimin insanlığa sunduğu nimetlerden şifalardan yararlanmak için tek el açıp aman dilenecegimiz yine Rabbimizdir.

Hepnet İmam

Şimdi Efendim yukardaki Polen kızımız chat caizmi hocam demiş bunu cevapliyayim once Polen kizim Chat ,Sohbet ve Muhabbet Babaannenin dedigi ille edep ... cok dogru demiş ellerinden operim babaannenin şimdi Polen kizim edebiyle yaşayip edebiyle sohbet edersek hic bir gunahimiz olmaz devam et kizim korkma. Ammaaa Dedikodu icin ayni sey soyleyemicem uzak dur kizim kalbin temiz inaniyorum dedikodu yapma yapma bir daha cayir cayir yanarsin kizim sen gibi tatli guzel kizin yanmasini istemeyiz degilmi iyi günler Polen kizim umarim verdigim bilgiler işe yarar senin icin..

Ruya

Islami sohbet guzel sohbet kaliteli sohbet seviyeli sohbet en en en en guzel sohbetler burda hepnet.net :))

Melike

Kimimiz varki bizim Allahtan başka ne güzel bir nigmettirki başımız sıkıstiginda ellerimizi açıp dua edebileceğimiz ve ona yalvarislarimiz af dileyislerimiz var. RABBİM iste kulum iste diyor iste vereyim ama biz insan oğlu malesef ki nankoruz Rabbim hepimizi affedenlerden eylesin...

Miqroop

Emeginize saqlık öncelikle dualarda bulusalım :))

KaktüS

O'ndan geldik O'na dönecegiz… Kendimize yapilmasini istemedigimiz seyi, baskasina yapmayalim! Sohbet ederken bu felsefeyi unutmazsak, aldigimiz islami ve aile degerlerini takip etmis oluruz diye düsünüyorum. hepnet.net Saygi ve hosgörü ile sohbet icin buyrun gelin :)

Bir cevap bırakın.

Kategoriler