Gündelik Sohbetler


Gündelik Sohbetler

Gündelik Sohbetler ve Yapılan Hatalar

Gündelik Sohbetler olsun veya  resmi bir sunum olsun, bu yaygın konuşma hatalarından bazılarını yapma şansınız vardır. Onlardan nasıl kaçınacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Her birimiz günde yaklaşık 15.000 kelime konuşuyoruz. Neredeyse hepsi kaftan çıktı. Bazıları asansördeki dilimizi yerinden oynatabilir, bazıları toplantılarda konuşulurken, diğerleri sohbet odaları gibi yerlerde olabilir. Nerede olursanız olun, kiminle olursanız olun, kendiliğinden kelimeleriniz önemlidir. Kişisel markanızı ve profesyonel imajınızı tanımlarlar. Bu nedenle, manşet dışı konuşmada ustalaşmak ve çoğumuzun düştüğü tipik tuzaklardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Gündelik Sohbetler ve Düşünmeden Konuşmak

Çoğumuzun düştüğü bir hata, ağzımızı bir açıyoruz ALLAH ne verdiyse söylüyoruz, efendim laf nereye gidiyor, bunu söylersem ne olur, karşıdaki kişi gücenir mi, alınır mı. Yok hiç bir şey yok. Kalkmadan önce ne söyleyeceklerini bilmiyorlar; konuşurken, ne söylediklerini bilmiyorlar; ve oturduklarında ne söylediklerini bilmiyorlar. Fikirlerinizi formüle etmeden önce konuşmak sizi kabataslak yapar. Kelimeler akıyor, ama fikirler yarı pişmiş. Ve “Öyleyse söylediğim gibi” veya “Daha önce söylediğim gibi” ifadelerine başvurmanız gerektiğini göreceksiniz.

Kendiliğinden hazırlanın. Patronunuzla buluşacağınızı biliyorsanız, durumunuzu ortaya koyan bir dizi metni not alın. Bir toplantıdaysanız ve tartışmaya katkıda bulunmak istiyorsanız, duraklatın, mesajınızı formüle edin, sonra konuşun. Koridordan inen bir meslektaş görürseniz, “Onunla ne yapmak istiyorum?” Diye düşünün. Kısacası, konuşmadan önce düşünün.

Gündelik Sohbetler Esnasında Zihin Donması

Tam konuşmaya başladınız, bir sürü şey söylediniz, zihniniz donmaya başlar. Zihniniz kararıyor ve tamamen kelimeler için bir kayıptasınız. Bu sinirlilik, kaygı veya hazırlık eksikliğinden kaynaklanabilir. Diğer kişinin bizi nasıl yargıladığından endişe duyduğumuzda, sık sık göz korkutucu durumlarda olur. Bir müşteri üst düzey yöneticilere sunum yaparken “beyin donması” yaşadığını söyledi. Eleştirilmekten korkuyor, bu yüzden zihinsel olarak geri çekiliyor.

Sohbet Esnasında Hımm, Emmm, Eeee, Şeyy Gibi Kelimeler Kullanmak

Eğer konuşma esnasında yukarıdaki dolgu sözcükleri çok kullanıyorsanız karşıdaki kişiyi ikna etmeniz oldukça zordur. Çünkü kendinizden emin olmadığınız görüntüsü ortaya çıkar. Bu sinir bozucu ifadelerden kurtulmak ister misiniz? Kendini dinle. Kendini kaydet. Ve dolgu kelimelerini sessizlikle değiştir. Duraklamaların sizi çok daha kararlı ve düşünceli hale getireceğini keşfedeceksiniz.


Yazar: KaRa

Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2020

Kategori: Sohbet

Görüntüleme: 11 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.

Kategoriler